Colombia – kilka ciekawostek :)

Colombia – kilka ciekawostek :)

¡Hola chicos!

Mój pierwszy post chciałam poświęcić Kolumbii i opisać kilka zwyczajów i ciekawostek związanych z tym pięknym krajem. Większość ludzi kojarzy ten kraj głównie w kokainą i korupcją. W sumie to mają rację, a świadczy o tym między innymi ilość obiektów resocjalizacji przymusowej tzn. carceles.

Ponieważ jestem kobietą pragnę  przybliżyć wam miejsce, do którego z pewnością nie chciałabym trafić, a mianowicie do więzienia El Buen Pastor w Bogocie. Jest to więzienie dla kobiet, założone przez siostry zakonne.  Ponad tysiąc więźniarek skazanych zarówno za mniejsze przestępstwa, takie jak próba przemytu kokainy, jak i za większe, takie jak morderstwa. Miejsce to jest przerażające, a zarazem fascynujące. W więzieniu wiele kobiet jest w celi z własnymi dziećmi. Jest to związane z obowiązującym w Kolumbii prawem, które mówi, że dziecko ma obowiązek być przy matce do 3 roku życia. Rzecz, która mnie pozytywnie zaskoczyła, to coroczna, wielka, więzienna fiesta – są to wybory Miss Prisión. Wtedy kobiety mogą poczuć się piękne i zapomnieć o miejscu, w którym się znajdują.

carcel3

Jednak nie chcę skupiać się tylko na negatywach. Pragnę zauważyć, również jako kobieta, że w Kolumbii znajdują się największe złoża szmaragdów (esmeraldas) na świecie. W Kolumbii jest aż 60% światowych zasobów tego cudownego kamienia szlachetnego 🙂 Ach… jak ja kocham ten zielony kruszec.

images

Kolejną ciekawą sprawą związaną tym razem z kulturą Kolumbii jest sposób liczenia. Pewnie zastanawiacie się: „Jak to? To da się inaczej liczyć?”, ale w tym wypadku nie chodzi o matematykę, czy wypowiadanie cyfr, ale o wyliczanie palcami. Jakiś czas temu rozmawiałam z pewnym miłym chłopakiem z Kolumbii i podczas rozmowy zaczął wyliczać zalety życia w Europie. Nie umiałam się w ogóle skupić na treści jego wypowiedzi, ponieważ mówiąc „po pierwsze” pokazał mały palec. Następnie mówiąc kolejne argumenty wysunął w kolejności palec serdeczny, środkowy, a następne wskazujący. Gdy zapytałam go o to dziwne dla mnie zjawisko, wyjaśnił mi, że w Kolumbii właśnie w ten sposób wylicza się na palcach.

dedos

Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu. Proszę Was  pozostawienie miłego słowa, zapytania lub waszej opinii w komentarzu 🙂

Saludos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *